• Breaking News

  29 Eylül 2011 Perşembe

  Otomobil fiyatına güvercin

  PET SHOW 2011 Evcil Hayvan Show fuarında standı bulunun İzmir Güvercin Sevenler Derneği Başkanı Lütfi Kaşatan, güvercinlerin ırkına göre, bin lira ile 20 bin lira arasında değiştiğini söyledi.

  İzmir Fuarında standı bulunun Kaşatan Osmanlı sultanlarının, kendilerine has, mükemmel ırk geliştirme isteği sonucu, melezleme geliştirilen ve kanaryadan küçük gagaları, bir tüy veya telekte en az iki,üç renkli desenleriyle dikkati çeken 'Hünkari' cinsi güvercinin yavrusuna 2 bin, yetişkinine 20 bin lira değer biçiliyor.

  İzmir Güvercin Sevenler Derneği Başkanı Lütfi Kaşatan, güvercinlerin Türkiye'de en çok beslenen evcil hayvanlardan olduğunu belirtti. Güvercin bakımının profesyonellik gerektirdiğini belirten Kaşatan, güvercinlerin doğru ortamlarda, vitamini ve yemi doğru zamanda verilerek bakılmasının önemli olduğunu söyledi. Kaşatan, güvercinlerin insanlara bulaşıcı hastalıklar taşımadığını vurgulayarak, "Dünya genelinde 2654 güvercin ırkı var. Bunlardan 150'ye yakını ülkemizde. Taklacı, Selanik, Saya, Hünkari bunlardan bazıları. Ülkemizde güvercin besleyenlerin sayısı oldukça fazla" dedi.

  Güvercinlerin ırkına göre, bin lira ile 20 bin lira arasında değişen fiyatları olduğunu söyleyen Kaşatan, en pahalı ırklardan birinin ''Hünkari'' olduğunu belirtti. Kaşatan, Hünkari'nin Osmanlı sultanlarının, kendilerine has, mükemmel ırk geliştirme isteği sonucunda, melezleme çalışmalarıyla yüzyıllar süren çabalarla geliştirildiğini ifade ederek, ''Osmanlı'dan sonra Avrupa'da da yayılmaya başlayan Hünkari, kafa ve gaga yapısı, desenleriyle, kuyruk yapısıyla çok nadide bir ırk. Kanaryadan küçük gagaları,bir tüy veya telekte en az iki, üç renkli desenleriyle dikkati çekiyor. Osmanlı sultanları, yabancı misafirleri onurlandırmak için Hünkari hediye edermiş. Halkın da bu ırkın yetiştirmesi yasaklanmış. Yetişkin bir Hünkari 20 bin lira değerinde. Tabi bunlara ticari bir öğe olarak bakmamak lazım. Hobinin getirisi, ticareti olmaz. Elbette bu kuşlar da çoğalıyor. Gagalarının kısalığı nedeniyle kendi yavrularını besleyemediklerinden yedek anneleri besliyor. Yavruları da 2 bin lira değerinde" diye konuştu.
  güvercin

  güvercin

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder

  Fashion

  Beauty

  Travel